Wszystkie przedsiębiorstwa, w których wykorzystuje się ciecze chemiczne, muszą zadbać o bezpieczne odprowadzanie i przechowywanie pozostałości po nich. Chodzi przecież o ochronę zdrowia i życia pracowników oraz innych osób przebywających w zakładach produkcyjnych, jak również o ochronę środowiska, do którego nie powinny przedostawać się materiały niebezpieczne. Dlatego tak ważne jest, aby do magazynowania ścieków przemysłowych używać odpowiednich zbiorników.
Odpowiednie zbiorniki na ścieki przemysłowe – czyli jakie?
Zbiorniki przeznaczone do przechowywania substancji potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia muszą być przede wszystkim stuprocentowo szczelne. Muszą być również odporne na działanie substancji chemicznych, a także niepodatne na korozję i utlenianie. Wszystkie te wymagania spełniają nowoczesne zbiorniki z polietylenu o podwójnych ściankach i połączeniach spawanych ekstruzyjnie.
Co więcej, zbiorniki na ścieki przemysłowe wykonane z tego syntetycznego materiału posiadają również szereg innych zalet. Przede wszystkim, są wyjątkowo lekkie. Znacząco ułatwia to ich transport oraz montaż, przy którym nie trzeba wykorzystywać ciężkiego sprzętu budowlanego (z czym związane są niemałe koszty). A montowane być mogą nawet w trudnych warunkach gruntowo-wodnych, w tym także pod parkingami i drogami. Nie bez znaczenia jest także i to, że ich instalacja możliwa jest nawet zimą.
Zbiorniki z polietylenu mogą być zarówno jednobryłowe, o pojemności sięgającej wówczas 90 m3, jak i wielkopojemnościowe. W tym drugim przypadku pomieszczą do kilkunastu tysięcy metrów sześciennych ścieków przemysłowych. Sprawdzą się więc nawet przy większych zakładach przemysłowych, generujących duże ilości płynnych odpadów.