Ogień jest bardzo niebezpiecznym żywiołem, który w bardzo krótkim czasie może strawić dorobek całego życia. W związku z tym w miejscach, w których nie ma możliwości przeprowadzenia szybkiej akcji gaśniczej, warto pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach. Jednym z najlepszych z nich są zbiorniki przeciwpożarowe. Z naszego wpisu dowiesz się, jak dostosować je do potrzeb przebudowanego obiektu budowlanego.
Czym się charakteryzują zbiorniki przeciwpożarowe?
Zbiornik przeciwpożarowy to rezerwuar na wodę zgromadzoną do gaszenia pożaru. Montaż zbiorników zalecany jest szczególnie w miejscach, w których w razie pożaru nie ma możliwości doprowadzenia wody do przeprowadzenia akcji gaśniczej lub też możliwości te są znacznie ograniczone. Są one zatem zabezpieczeniem, które najczęściej montuje się w pobliżu wielkopowierzchniowych obiektów przemysłowych, a także magazynów paliw, gazów oraz substancji palnych. Coraz częściej pojawiają się one także przy budynkach publicznych, a nawet osiedlach mieszkalnych. Aby jednak właściwie spełniały swoje funkcje, muszą być wykonane z solidnych materiałów, a także dostosowane do potrzeb obiektu.
Jakie są najważniejsze parametry zbiorników przeciwpożarowych?
Prawidłowa instalacja zbiornika oraz jego dostosowanie do konkretnych potrzeb to niezbędne czynniki, które pomogą ochronić budynek w razie zagrożenia pożarem. Ważne jest, aby przy planowaniu inwestycji wziąć pod uwagę rozmiar i typ zbiornika, a także wielkość i układ przebudowywanego obiektu. Należy uwzględnić również takie czynniki, jak: ciśnienie wody, natężenie przepływu, zakres temperatur i odporność na korozję. Niezwykle istotna jest także pojemność, ponieważ zbiornik musi gromadzić tyle wody, aby jej ilość umożliwiła ugaszenie pożaru. Oprócz tego ważna jest konstrukcje zbiornika, ponieważ mogą one być zarówno nadziemne, jak i podziemne. Ostatnią rzeczą, o jakiej należy pamiętać jest lokalizacja. Zasobnik powinien być zlokalizowany możliwie najbliżej chronionego miejsca, aby w razie pożaru zapewnić szybki dostęp do wody, której ilość przeliczana jest w zależności od kubatury obiektu.