Nowoczesne zbiorniki na wodę deszczową produkuje się z polietylenu. Jest to tworzywo bardzo odporne na korozję i utlenianie, na działanie substancji chemicznych, a także na uszkodzenia mechaniczne. Zbiorniki wykonane z innych materiałów nie posiadają porównywalnych właściwości użytkowych. Szczególnie, gdy dodamy do tego niewielką wagę zbiorników polietylenowych, co ma ogromne znaczenie przy transporcie i instalacji.
Takie zbiorniki na deszczówkę mogą mieć konstrukcję jednobryłową o pojemności mieszczącej się zwykle w zakresie od 10 do 100 m³ (z możliwością łączenia zbiorników w baterie o dowolnej pojemności) albo łączoną metodą spawania ekstruzyjnego, gwarantującego szczelność i długookresową trwałość. W tym drugim przypadku pojedynczy zbiornik może mieć pojemność nawet kilkunastu tysięcy m³ (przy sprzyjających warunkach terenowych). Podziemne zbiorniki można umieszczać zarówno w suchych, jak i w nawodnionych gruntach, na terenach zielonych, a także pod drogami i parkingami.
Zastosowanie zbiorników na wodę deszczową
Podstawową funkcją, jaką pełnią zbiorniki na deszczówkę, jest zabezpieczenie przed skutkami powodzi. Powodzi, które ze względu na postępujące zmiany klimatyczne mogą zagrażać nam coraz częściej. Zbiornik taki, podłączony do kanalizacji, sprawi, że unikniemy podtopienia zarówno obiektów przemysłowych, jak i posesji z domami jednorodzinnymi. A do tego samą wodę deszczową wykorzystywać możemy na co dzień. Między innymi do:
- podlewania trawników i ogrodów (szczególnie, że deszczówka jest bardziej korzystna dla roślin niż woda z kranu),
- mycia samochodów, rowerów, tarasów, wiat, mebli ogrodowych,
- po podłączeniu do domowej instalacji i filtra także do prania, spłukiwania toalet, mycia podłóg i nie tylko.
Jeżeli więc mamy możliwość zamontowania zbiornika na deszczówkę, będzie to na pewno dobra inwestycja. Zadbamy w ten sposób zarówno o bezpieczeństwo, jak i o niższe rachunki.