Magazynowanie wody w okresach jej nadmiaru i umożliwienie wykorzystania jej w czasie niedoboru to zadanie zbiorników retencyjnych. Mogą one przyjmować różną formę, przy czym w terenach gęsto zabudowanych to zbiorniki podziemne najlepiej nadają się do przechwytywania deszczówki spadającej na dachy. Najbardziej funkcjonalne zbiorniki wytwarza się z polietylenu. Są to zbiorniki jednobryłowe, o pojemności sięgającej stu metrów sześciennych, albo wielkie zbiorniki spawane z zestawu elementów, mające nawet kilkanaście tysięcy metrów sześciennych pojemności.
Czym charakteryzują się podziemne zbiorniki retencyjne z polietylenu?
Dlaczego to właśnie zbiorniki retencyjne z polietylenu tak szybko zyskują na popularności? Wynika to z właściwości fizycznych tego tworzywa sztucznego. Polietylen jest bowiem bardzo lekki, co ułatwia transport i montaż, a do tego odporny na korozję i utlenianie oraz na statyczne i dynamiczne obciążenia. A dzięki podwójnym ściankom i spawaniu ekstruzyjnemu podziemne zbiorniki retencyjne zachowują stuprocentową szczelność. Wymienione tu cechy sprawiają, że zbiorniki takie spełniać mogą swoją rolę przez kilkadziesiąt lat.
Gdzie montuje się podziemne zbiorniki retencyjne?
Jeżeli chodzi o miejsce montażu podziemnych zbiorników retencyjnych, brać trzeba pod uwagę zapisy prawa budowlanego. Zgodnie z nimi zbiornik retencyjny – podobnie jak inne podziemne instalacje, takie jak oczyszczalnie albo przepompownie ścieków – musi zostać ulokowany minimum pięć metrów od budynku i przynajmniej dwa metry od granicy działki. Na szczęście zbiorniki z polietylenu montować możemy zarówno w suchych, jak i nawodnionych gruntach, na terenach zielonych, a także pod parkingami i ciągami komunikacyjnymi. Dlatego nawet na obszarach miejskich, gdzie zbiorniki retencyjne są najbardziej potrzebne, nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca.