Azot to jeden z najważniejszych składników, jakie potrzebne są roślinom do wydawania plonów. Dlatego właśnie powszechnie stosowanym nawozem jest RSM, czyli roztwór saletrzano-mocznikowy. Zawiera on azot aż w trzech formach, dzięki czemu charakteryzuje się jednocześnie szybkim działaniem, jak i stałym dopływem tego składnika w okresie wegetacji. Stosuje się go w różnych porach roku, na wszystkich rodzajach gleb, niezależnie od wilgotności. Nawóz RSM produkowany jest w formie płynnej, co z jednej strony ułatwia jego aplikację, z drugiej jednak – stanowi pewne wyzwanie, gdy chodzi o przechowywanie.
Roztwór saletrzano-mocznikowy musi być magazynowany w zamkniętych zbiornikach. Wszelkie nieszczelności zmniejszyć mogą jego skuteczność, gdy dojdzie do odparowania cieczy. Nie będzie to również bezpieczne dla otoczenia. Warto mieć przy tym na uwadze, że do składowania RSM nie należy używać standardowych zbiorników ze stali. Dlaczego? Ponieważ z czasem stają się podatne na korozję, a także na działanie znajdującej się w nawozie siarki. O wiele lepsza opcja jest na szczęście łatwo dostępna.
Nowoczesne zbiorniki na roztwór saletrzano-mocznikowy
Jeżeli chodzi o materiał, z którego wyprodukowane powinny być zbiorniki do składowania RSM, to najlepiej sprawdzi się polietylen. Decydują o tym przede wszystkim jego wyjątkową odporność na:
- utlenianie i korozję,
- substancje chemiczne,
- promieniowanie UV,
- uszkodzenia mechaniczne.
Polietylenowe zbiorniki o postaci rur o dużej średnicy i pojemności sięgającej kilkudziesięciu metrów sześciennych przez lata pozostają więc całkowicie szczelne. Do ich atutów zaliczyć można również łatwość napełniania i opróżniania oraz to, że mogą być zarówno naziemne, jak i podziemne. Korzystanie z nowoczesnych zbiorników na roztwór saletrzano-mocznikowy ułatwiają przy tym takie elementy wyposażenia, jak właz rewizyjny czy przezroczysty płynowskaz, służący do kontroli poziomu nawozu.