Zbiorniki retencyjne to sztuczne zbiorniki, których zadaniem jest magazynowanie wody w okresach jej nadmiaru i umożliwienie wykorzystania jej w czasie niedoboru. Poszczególne rodzaje zbiorników retencyjnych znacząco się od siebie różnią. Mogą mieć one bowiem postać zarówno sztucznych jezior zaporowych, powstających w wyniku zatamowania rzek przez zaporę wodną, jak i podziemnych zbiorników na deszczówkę.
Ciekawostka: największym zbiornikiem retencyjnym w Polsce jest ukończony w 2020 roku Racibórz o pojemności 185 mln m³. Chroni on przed powodzią obszar rozciągający się od Raciborza właśnie, przez okolice Opola, aż po Wrocław.
Oprócz zabezpieczenia przed powodziami i podtopieniami, zbiorniki retencyjne pełnić mogą dodatkowe funkcje. Jakie? To zależy od ich wielkości. W przypadku tych największych może to być:
- zaopatrzenie wodociągów w wodę,
- produkcja energii w elektrowniach wodnych,
- irygacja gruntów w trakcie suszy,
- utrzymywanie żeglowności rzek,
- rozwój turystyki, rekreacji i sportu.
Jeśli chodzi natomiast o mniejsze zbiorniki na wodę deszczową, zamontowane na przykład przy budynkach mieszkalnych, umożliwiają one oszczędzanie wody kranowej poprzez wykorzystanie deszczówki między innymi do:
- podlewania trawników i ogrodów (woda deszczowa jest bardziej przyjazna roślinom niż woda z kranu),
- mycia samochodów i rowerów, tarasów i wiat, a także wyposażenia ogrodowego,
- prania, sprzątania i spłukiwania toalet (po podłączeniu do instalacji budynku i do systemu filtrującego).
Nowoczesne zbiorniki retencyjne na deszczówkę
Za najpraktyczniejsze zbiorniki na wodę deszczową uznaje się dziś te wykonane z z polietylenu. Dlaczego? Ponieważ są odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję, a przy tym bardzo lekkie, co ułatwia ich przewożenie i montaż. Takie zbiorniki mogą być jednobryłowe albo spawane z zestawu elementów. Umieszcza się je zarówno w suchych, jak i wilgotnych gruntach, a także pod drogami i parkingami.