Czy tego chcemy, czy nie, deszcz spada na nasze posesje. Więc dlaczego go nie wykorzystać? Dzięki gromadzeniu deszczówki nie marnujemy o wiele cenniejszej wody pitnej. I nie marnujemy pieniędzy, które za nią płacimy. Do wielu zastosowań woda deszczowa jest równie dobra, a do podlewania ogrodu nawet lepsza! Nie jest bowiem tak twarda jak kranówka, ma bardziej sprzyjający roślinom poziom kwasowości, a zamiast chloru i fluoru zawiera substancje odżywcze dla roślin. Nie tylko więc zaoszczędzimy, ale sprawimy także, że kwiaty rozkwitną, trawa zaś stanie się bujniejsza.
Deszczówka może posłużyć do mycia samochodów, rowerów, tarasów, wiat i mebli ogrodowych. A jeśli zbiornik na wodę deszczową podłączymy do domowych instalacji i wyposażymy je w stosowny filtr, zyskamy jeszcze więcej. Przefiltrowana woda deszczowa nadawać się będzie również do spłukiwania toalet, prania czy mycia podłóg. Pamiętać trzeba jednak, ze wciąż nie powinniśmy korzystać z niej podczas gotowania ani kąpieli. I jeszcze jedna ważna rzecz: zbiorniki na deszczówkę pełnić też mogą funkcję rezerwuarów retencyjnych, dzięki którym w trakcie intensywnych opadów unikniemy podtopienia.
Zbiorniki na deszczówkę
Najbardziej praktyczne zbiorniki na wodę deszczową wykonane są z polietylenu odpornego na korozję i utlenianie, na działanie substancji chemicznych oraz na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkową zaletą tego tworzywa jest lekkość, a co za tym idzie – łatwość w transporcie i montażu zbiorników. Polietylenowe zbiorniki na deszczówkę mogą być jednoelementowe, w razie zapotrzebowania łączone w baterie, albo wielkopojemnościowe, składające się z zestawu elementów zespawanych ekstruzyjnie. Najmniejsze z nich mają pojemność rzędu kilku czy kilkunastu metrów sześciennych, a pojemność największych zbiorników liczy się już w setkach metrów sześciennych. Co istotne, nadają się do montażu w różnych warunkach gruntów, także w pod pasem drogowym czy parkingiem.